piątek, 19 września 2014

DOWÓD OSOBISTY DLA MAŁEGO DZIECKA.


Ostatnio zdecydowaliśmy się, że wyrobimy naszej Basi dowód osobisty. 
Ktoś może pomyśleć, że po co takiemu maluchowi dowód ? A no w naszym przypadku jest to dość istotna sprawa. 

Jakiś czas temu Tomek zabrał nas na małą wycieczkę po okolicy. I w pewnym momencie dotarło do nas, że musimy zawrócić, bo za moment wjedziemy na teren Słowacji. 
A dlaczego musieliśmy zawrócić ?
Kilka miesięcy wcześniej dowiedzieliśmy się, że mają tam takie prawo, że jeśli nie masz dowodu potwierdzającego, że dziecko jest Twoje, to mogą Ci je spokojnie odebrać, nawet w przypadku kontroli policyjnej. 

I takim oto sposobem unikamy wjazdu na teren innego kraju. Jest to dla nas dość ograniczająca sytuacja, ponieważ bardzo lubimy podróżować, a nie chcemy ryzykować, bo po co nam takie problemy ?

I postanowiliśmy wyrobić małej dowód osobisty. Myśleliśmy też nad paszportem, ale stwierdziliśmy, że jeśli będziemy wybierać się poza granice Unii Europejskiej, to dopiero wtedy wyrobimy jej paszport. 


Zalety dowodu osobistego :
 • Ważność 5 lat  
 • Dowód osobisty jest bezpłatny 
 • Jest przydatny, gdy zajdzie potrzeba udowodnienia wieku dziecka ( przy darmowych przejazdach, noclegach, przy zniżkach) 

Co jest potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka :
 • 2 fotografie (najlepiej będzie wykonać je u fotografa, który posiada odpowiednia wiedzę na temat tego, jak owo fotografia powinna wyglądać)
 • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka 
 • Dowodu osobiste rodziców ( warto pamiętać, ze obecność obojga rodziców jest obowiązkowa)  

W Urzędzie Miasta wypełniamy odpowiedni formularz i czekamy około 3 tygodni na wyrobienie dowodu. Wydaje mi się, że formalności są banalnie proste, a korzyści płynące z posiadania owego dokumentu są bardzo korzystne, więc warto poświęcić kilka chwil na jego wyrobienie. 

My już na dowód dla naszej Basi oczekujemy, a poniżej pokażę Wam, jak będzie prezentować się nasza poważna panienka na zdjęciu w dowodzie osobistym :) 
Pozdrawiamy 
Basia & Góralska mama

25 komentarzy:

 1. aż się buzia śmieje, tak słodko Basia wyszła na tym zdjęciu! a my w tym roku byliśmy z naszą córą właśnie na Słowacji, ale nic nie wiedziałam o tym, że mogą mi dziecko zabrać:( teraz już bedziemy świadomi zanim gdzieś pojedziemy, dzieki! Pozdrawiam mama Małgosi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, nie jest to potwierdzona w stu procentach sytuacja, bo nie szukałam informacji na ten temat, ale woleliśmy nie ryzykować.
   Jakiś czas temu tak było na pewno, a teraz nie wiadomo. A dowód na pewno się przyda, bo za rok czeka nas wyjazd do Irlandii :)

   Usuń
 2. Dużo przydatnych wiadomości. I jakie śliczne zdjęcie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudna Basiula :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam o tych absurdach panujących na Słowacji :/ Rzeczywiście dowód osobisty to fajna sprawa, warto myślę wyrobić dziecku. A Basia fajowo pozowała do zdjęcia :) Długo "sesja" trwała? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe powyższe zdjęcie było zrobione jako pierwsze :) Pan fotograf zrobił jedno dodatkowe dla porównania, ale wybraliśmy jednak to pierwsze :)

   Usuń
 5. My tylko czekamy , aż młody będzie sam siedzieć , bo inaczej ciężko o zdjęcie do dowodu :/ ostatnio chcieliśmy wybrać się do zoo do Czech , no ale młody dowodu nie miał , a nóż policja zatrzyma i tłumacz , że twoje dziecko faktycznie jest twoje , dlatego też zdecydujemy się na dowód a może i na paszport od razu , zobaczymy ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musi samo siedzieć - wtedy tylko rodzic odpowiednio musi dziecko chwycić, a ewentualną rękę wytnie fotograf :)
   a co to za ZOO ?? :)

   Usuń
  2. Ostrava polecam serdecznie !!! To takie ZOO z prawdziwego zdarzenia :)

   Usuń
  3. www.zoo-ostrava.cz/pl/ znalazłam stronkę więc sobie zobacz gdybyś chciała się wybrać :)

   Usuń
 6. Zdjęcie jest śliczne, pięknie zapozowała :) Co to się dzieje, obłęd. Ale dobrze, że Basieńka będzie miała dokument :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Również planujemy taki dowód wyrobić - bardzo przydatne informacje podałaś. Też chętnie się dowiem, jakie wrażenia po sesji i ile trwała? Bo zdjęcie superowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam cała sesja to było może z minuta ?? :)

   Usuń
 8. Kacperek jeszcze nie ma dowodu jednak coraz częściej czytam o tym, że lepiej i wygodniej jest gdy się go wyrobi. Dlatego też się zastanawiamy czy nie złożyć wniosku o jego wydanie tak dla bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A lepiej mieć na wszelki wypadek moim zdaniem i wtedy możemy bez żadnych przeszkód podróżować z maluchem po całej UE. :)

   Usuń
 9. Aaa ! Super fotka ! Słodzina !
  My też mamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. My będziemy wyrabiać paszport :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My pewnie kiedyś też, ale póki co nie planujemy wyjazdu poza granice UE , więc paszport nam nie potrzebny. A z racji tego iż jest ważny przez 5 lat, to wyrobimy go wtedy gdy będzie konieczny :)

   Usuń
 11. Super zdjęcie Wam wyszło :) Też musimy zrobić ALicji dowód i to juz za niedługo, będzie ciężko niemowlęciu któe jeszcze nie siedzi pstryknąć fotkę no ale chcemy w listopadzie lecieć całą rodziną do moich rodziców za granicę więc jest mus :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdjęcie przeeecudowne, co za słodycz z tej małej Basi! Nasza Kropka ma trochę młodsze zdjęcie - miała 2 miesiące, gdy wyrabialiśmy jej dowód, chociaż do tej pory się nie przydał, bo wakacje nam się nieco przesunęły. Ale pamiętam to roczulenie gdy w rubrykę 'wzrost' wpisywałam 62 cm :))))

  OdpowiedzUsuń